Kasvisten kulutus on Suomessa selvästi jäljessä uusista ravitsemussuosituksista. Vaikka lähes 70 prosenttia vastaajista tietää, että kasviksia tulisi syödä yli 500 grammaa päivässä, toteutuu tämä arjessa vain joka neljännellä. Tieto suosituksista ei vielä johda tekoihin, ja uusia konkreettisia ratkaisuja tarvitaan. S-ryhmä helpottaa nyt kasvisten syömistä tuomalla myyntiin valmiiksi pestyjä, pilkottuja ja kuorittuja Helpot ja nopeat -tuotteita.

Kasvisten vähäinen kulutus johtuu usein tavallisen arjen haasteista. S-ryhmän teettämän kyselyn mukaan 34 % vastaajista kokee, että vihannekset ja hedelmät ovat liian kalliita, eivätkä kaikki jaksa valmistaa niitä kiireisen arjen keskellä (29 %). Myös käsittely tuntuu vaivalloiselta. Vastaajista 16 % ei jaksa kuoria tai pilkkoa, ja monilta kasvikset unohtuvat helposti arjen keskellä (24 %).
– On ymmärrettävää, että kasvisten kuluttaminen koetaan hankalaksi. Syyt heijastavat suomalaisten arjen todellisuutta ja osoittavat, että kasvisten käytön lisäämiseksi tarvitaan sekä taloudellisia että käytännönläheisiä ratkaisuja asiakkaitamme varten, toteaa S-ryhmän hedelmien ja vihannesten myyntipäällikkö Katarina Vikman.
Syyt kasvisten kulutuksen taustalla heijastelevat kulutuskäyttäytymisen valtatrendejä. Hinnan merkitys on suuri ja helppouden kaipuu vaikuttaa vahvasti suomalaisten ostokäyttäytymiseen. SOK:n teettämän asennetutkimuksen mukaan peräti 50 % kokee ajanpuutteen haastavan arkea, 57 % valmistaa ruokaa entistä enemmän itse säästääkseen ruokakuluissa ja 64 % haluaa ruoanlaiton olevan nopeaa ja vaivatonta. Peräti 59 % käyttää mielellään puolivalmisteita ruoan valmistuksessa.
S-ryhmä helpottaa kasvisten syöntiä
S-ryhmä helpottaa kasvisten kuluttamista laajoilla toimenpiteillä. Syksyn aikana myyntiin tuodaan uusi edullinen Helpot ja nopeat -tuotesarja (Coop), johon kuuluu valmiiksi pestyjä, pilkottuja ja raastettuja kasviksia, kuten porkkanaraasteita, salaattisekoituksia ja bataattilankkuja.
Jatkossa kaikki Helpot ja nopeat -vihannekset löytyvät myymälöistä entistä helpommin. Prismoissa ja suurimmissa S-marketeissa esillepanoa korostetaan muun muassa Helpot ja nopeat -opasteilla. Muutokset tehdään eri myymälöissä eri aikaan, suurimmassa osassa nyt syksyn aikana.
– On huikeaa, että voimme vastata suomalaisten arjen haasteisiin ja helpottaa terveellistä elämää tarjoamalla asiakkaillemme monipuolisia, edullisia ja helppoja vihanneksia. Aiemmin olemme kannustaneet kasvisten syöntiin mm. satokauden tuotteiden esillepanoilla ja Alle euron hevi -myyntikonseptilla. Helpot ja Nopeat -tuotesarja mahdollistaa terveelliset valinnat kiireisenkin arjen keskellä, jokaiselle asiakkaallemme, Vikman päättää.
Helpot ja Nopeat -tuotesarja (Coop) on tullut myyntiin Prismoihin, S-marketteihin, Saleihin ja Alepoihin sekä S-kaupat ruoan verkkokauppaan syyskuun alussa. Tuotesarja sisältää helppoja valmiiksi pestyjä, pilkottuja tai muuten valmisteltuja kasviksia.