Sunniemen kartanosta tuli vihannestila

Sunniemen kartano heräsi uuteen eloon, kun Ilkka Mattila osti sen vuonna 2007. Pelloilla viljellään viljaa ja Apetit Oyj:lle hernettä ja juureksia. Tuoreporkkanan kauppaa on viritetty vuosikymmenen ajan ja nyt koukussa on houkutteleva täky, popsittava porkkana. Lue koko artikkeli Puutarha-Sanomien numerosta 9/2024, katso video jutun lopusta.

Toni-Anton Mattila ja teollisuusporkkanan ja -palsternakan nostokone.

PUUTARHA-SANOMAT / ULVILA

Lokakuisena aamuna Sunniemen kartanon tiilinavetan edestä kuuluu kova vasaranpauke, kun miehet korjaavat Dewulfin konetta. Sisälle mentäessä porkkanalinja on pysähdyksissä ja nuori isäntä Toni-Anton Mattila on pesukoneen uumenissa rassaamassa. Sitten linja käynnistyy ja kilon porkkanapusseja alkaa tipahdella tasaiseen tahtiin.

– Se on merkillistä, että vaikeudet kasaantuvat samaan päivään, naurahtaa Toni-Anton ja ryhtyy kertomaan Puutarha-Sanomille Sunniemen kartanosta.  

Toni-Antonin kotitila ei ole Sunniemen kartano, vaan se on Porin Ruosniemellä, jossa pellot ovat jääneet asutuksen jalkoihin. Siellä on edelleen konehalleja, varastoja ja porkkanalinjasto. Myös Sunniemen Kartano Oy:n toimitusjohtaja Ilkka Mattila asuu siellä.

– Isä oli ostanut kartanoalueen vuonna 2007 ja viljelyä on keskitetty tänne. Peltoalaa on nelisen sataa hehtaaria, joista iso osa on vuokramailla.


Sopimusviljelyä Apetitille

Mattilat ovat olleet vuosikymmeniä Apetit Oyj:n, aiemmalta nimeltään Lännen Tehtaiden, sopimusviljelijöitä. Tänä vuonna pakastehernettä on 65, palsternakkaa 15 ja porkkanaa 15 hehtaarin sopimusala. Porkkanaa tuotetaan käyttötarkoituksen mukaan: keltaista porkkanaa, isokokoista viipaleporkkanaa sekä Nestlen lastenruokiin menevää porkkanaa.

Sopimustuotanto on Ilkka Mattilan vastuulla ja 10 hehtaarin tuoreporkkana on Toni-Antonin heiniä. Hän lähti kymmenkunta vuotta sitten kehittämään tuoreporkkanan viljelyä.

Lue koko artikkeli Puutarha-Sanomien numerosta 9/2024. Lehden hinta on 5€, tilaajille yli 200 lehden arkisto on ilmainen!