Alanteen tilalla sokerijuurikkaan korjuu oli lopuillaan lokakuun alussa, mutta mansikkasato jatkuu vielä lokakuun loppuun. Blokkikasvihuoneen hankinnan myötä on mahdollisuus tavoitella ympärivuotista mansikan tuotantoa. Tunneli- ja kasvihuonealaa on yhteensä 5 hehtaaria. Lue koko artikkeli Puutarha-Sanomien numerosta 9/2025. Katso video tämän jutun lopusta.

PUUTARHA-SANOMAT / PAIMIO
Lokakuun alun poutapäivänä Alanteen tilan kasvihuoneissa on keväinen tunnelma, kun mansikkapöydät ovat täydessä kukassa.
– Kukinta alkoi syyskuun puolivälissä ja raakileet tulevat varmasti kypsymään poimittaviksi. Valoisuudesta riippuu, miten pitkään satoa saadaan, joskus on poimittu vielä marraskuullakin, kertoo Aarni Alanne.
Lokakuussa mansikkaa kerätään kolmesti viikossa ja saanto on noin 150 laatikkoa kerrallaan. Mansikkalajikkeina ovat jatkuvasatoiset Murano ja Favori. Aarnin mukaan maku säilyy hyvänä, mutta valon vähetessä kantapuoli marjasta jää vaaleaksi kuten tuontimarjoissa.
Alanteen tilalla on testailtu ledejä jo usean vuoden ajan, ja testialueella raakileet ovat selvästi suurempia kuin luonnonvalon alla. Vielä ei ole päätöstä tehty niiden laajasta käytöstä.
Viime keväänä Alanteen tila Oy:n tytäryhtiö Kosken Marjat Oy osti Koskelta 6500 neliön lasiblokkihuoneen ja biolämpölaitoksen. Alanteelta on sinne matkaa 30 kilometriä, mutta suora Hämeentie-yhteys helpottaa matkantekoa.
– Siellä on tänä kesänä harjoiteltu tillillä, persiljalla ja avomaakurkulla: on haettu viljelykokemusta ja tultu sinuiksi laitteistojen kanssa. Parhaillaan siellä on mansikkaa ja vadelmaa, kertoo Aarni Alanne.
Kosken blokkihuoneessa on tomaatin viljelyä varten asennetut HPS-valaisimet, joiden asennusteho on 240 wattia neliölle. Syksyn aikana viljelmä varustetaan mansikan tuotantoa varten pöydillä ja kastelujärjestelmällä.
– Tammikuussa on tarkoitus istuttaa mansikan taimet. Jos valojen alla kasvatus onnistuu, niin satoa kerätään huhtikuussa, suunnittelee Aarni.
Lue koko artikkeli Puutarha-Sanomien numerosta 9/2025. Lehden hinta on 5 €, tilaajille yli 200 lehden arkisto on ilmainen!