Kesäkukkien kasvatus kiivaimmillaan

Liki 500 puutarhaa ympäri maan kasvattaa kesäkukkia. Ansari Oy on kasvattanut pikkutaimia muiden puutarhojen tarpeisiin. Yritys kasvattaa huomattavia määriä valmiita ruukkukukkia ja amppeleita myös tukkukauppaa varten.

Pentti Rikkola on ollut Ansarin palveluksessa jo 37 vuotta.

Puutarha-Sanomat -lehden numerossa 3/2019 on laaja artikkeli Ansarista. Tuotantojohtaja Pentti Rikkola kertoo Ansarin tuottavan 30 kasvilajia vuodessa.

– Lajikkeita on monin verroin enemmän, varmaankin yli 500. Yksin pelargonista on yli 100 lajiketta ja begoniastakin 30 lajiketta.

Ansari tuottaa vuodessa 3,5 miljoonaa ruukkukukkaa tukkumarkkinoille. Viljelijöille jatkokasvatukseen meneviä pikkutaimia puutarha tuottaa 17 kasvilajista yhteensä 7,5 miljoonaa kappaletta ja lisäksi 0,3 miljoonaa puolivalmista kukkaa. Katso video, jossa Pentti Rikkola esittelee tuotantoa.