Fresh Servant investoi Pedersöressä ja Lapualla ja rekrytoi väkeä lisää

Fresh Servant on investoinut viime vuosina lähes 100 miljoonaa euroa tuotantoon ja teknologiaan. Yhtiö investoi kevään 2026 aikana Pedersören ja Lapuan tehtaiden teknologiaan ja uusiin tuotantoratkaisuihin lähes kaksi miljoonaa euroa lisää.

Arkistokuva Freshin tuotantolinjalta. Lue ”Fresh luo helppoutta” -artikkeli Puutarha-Sanomien numerosta 5/2014.

Kypsien komponenttien valmistus on jatkossa keskitetty Lapualta Pedersören (Edsevön) tehtaalle, johon on investoitu uudet tilat ja modernisoitu laitekanta automaation lisäämiseksi. Uudet ratkaisut, kuten jatkuvatoiminen keittolinja, vahvistavat tuotantokapasiteettia, sujuvoittavat prosesseja ja parantavat toimitusvarmuutta. Lapualla vapautuneet tilat käytetään Fresh Hetki -valmisleipien valmistuksen kapasiteetin nostoon. 

– Uudet tilaratkaisut ovat tärkeitä, sillä Lapuan tehtaalla tuotettavien valmisleipien menekki on tuplaantunut viimeisen vuoden aikana, ja tuotannon on pystyttävä kasvamaan kysynnän mukana. Kypsien komponenttien valmistuksen keskittäminen Pedersören tehtaaseen tukee tavoitettamme kasvattaa tuoreen valmisruoan tuotantoa. Valmistamme komponentteja muun muassa ultratuoreisiin mikroaterioihin, ja kapasiteetin kasvu mahdollistaa myös uusien tuoteratkaisujen kehittämisen, kertoo toimitusjohtaja Sami Haapasalmi.

– Meneillään oleva Lapuan tehtaan investointi on ensimmäinen vaihe olemassa olevista investointisuunnitelmista. Lapuan leipä- ja välipalatehdas työllistää jo tällä hetkellä noin 100 henkilöä ja rekrytoimme parhaillaan lisää henkilöstöä. Palkkaamme lähiviikkoina 25 uutta tekijää, jotta pystymme vastaamaan erityisesti valmisleipien kasvaneeseen kysyntään. Olen saanut hakemuksia jo mukavasti, mutta uusia freshiläisiä mahtuu vielä mukaan. Myös kiireapulaisille on aina tarvetta, joten kannustan myös opiskelijoita esim. lukio-opintojen ohessa hakemaan meille töihin, kertoo Lapuan ja Seinäjoen yksiköiden päällikkö Marjo Pahankala.

– Kasvu vaatii meiltä tuotantoratkaisujen osalta jatkuvaa kehittämistä. Molemmat projektit ovat hyviä esimerkkejä siitä, miten rakennamme valmiuksia vastata kasvavaan kysyntään. Projekti alkoi marraskuussa ja nyt kypsien komponenttien valmistus Pedersöressä on jo käynnissä. Lapuan tehtaan muutostyöt on tavoitteena saada valmiiksi toukokuun loppuun mennessä, tiivistää projektipäällikkö Sanna Mikkola.

Kasvun vauhdittajina ihmiset, brändit ja teknologia

Fresh Servant panostaa innovatiivisuuteen ja investoi määrätietoisesti teknologiaan, jotta se voi vastata trendien muutoksiin ja markkinan kasvuun entistä nopeammin. Tavoitteena on vahvistaa asemaa tuoreen valmisruoan edelläkävijänä ja vastata kysyntään ratkaisuilla, joissa korostuvat tuoreus, helppous ja hyvinvointi. Yhtiön kilpailukyky rakentuu ihmisistä, osaamisesta ja kulttuurista, jossa tekeminen on selkeää ja kehittäminen jatkuvaa. Kasvun tueksi organisaatiota on vahvistettu uusilla avainhenkilöillä ja vastuualueita on selkeytetty.

Marjo Kantola aloittaa 1.5.2026 johtajana vastuualueinaan tuotekehitys, markkinointi ja kategoriat ja siirtyy yhtiöön Fazer Leipomoilta. Kantolalla on pitkä kokemus elintarvikealalta erityisesti valmisruoan parista. Hän on toiminut Fazer Leipomoilla Shop-in-Shop-liiketoiminnan kaupallisena johtajana ja on aiemmin vastannut muun muassa Apetitilla tuoretuotteiden (valmisruoka ja HeVi) tuoteryhmäkehityksestä.

Juha Tiitto on vastannut 1.4.2026 alkaen koko toimitusketjun eli tuotannon ja logistiikan johtamisesta. Tiitto on ollut yhtiön palveluksessa vuodesta 2014 lähtien ja kasvanut yhtiön mukana monipuolisissa rooleissa.

Minna Sillanpää on aloittanut 1.3.2026 yhtiön viestintäjohtajana. Sillanpäällä on vahva tausta useilta eri toimialoilta sekä laaja osaaminen sisäisestä ja ulkoisesta viestinnästä, brändin ja sidosryhmäsuhteiden kehittämisestä, kriisi- ja pörssiviestinnästä sekä vastuullisuustyöstä.

Laajentuminen Ruotsin markkinoille

– Olemme investoineet viime vuosina voimakkaasti tuotantoon ja teknologiaan, lähes 100 miljoonaa euroa. Nyt varmistamme, että myös johtaminen ja toimintamallit tukevat näitä panostuksia parhaalla mahdollisella tavalla. Siksi olemme kevään aikana vahvistaneet organisaatiotamme ja selkeyttäneet vastuita. Tavoitteemme on edelleen kehittää ja kasvattaa toimintaa yhdessä henkilöstön kanssa hallitusti ja kannattavasti. Vahvat brändimme – Hetki, Fresse ja FreshPro – vauhdittavat kasvua ja tekevät lupauksemme näkyväksi suomalaisten arjessa. Tuoreus, helppous ja hyvinvointi ovat tekemisemme ytimessä myös jatkossa, tiivistää toimitusjohtaja Sami Haapasalmi.

– Meidän tavoitteenamme on jatkaa kannattavaa kasvua myös kansainvälistymällä. Ruotsi on tässä meidän ensimmäinen askeleemme. Siellä meillä on jo lähemmäs 900 jälleenmyyjää ja tavoitteena on kasvattaa Ruotsin liikevaihto kolmessa-viidessä vuodessa kaksin- tai kolminkertaiseksi, jatkaa toimitusjohtaja Sami Haapasalmi.

Fresh Servantin henkilöstömäärä on kasvanut Suomessa vuoden vaihteen 558 henkilöstä 584 henkilöön maaliskuun loppuun mennessä.

Henna Korhonen aloitti Fresh Servantin Seinäjoen yksikössä Freshin tukkutoimintojen johtajana viime vuonna. Lue ”Fresh panostaa hevin tukkukauppaan” -artikkeli Puutarha-Sanomien numerosta 7/2015.

Lue ”Fresh luo helppoutta” -artikkeli Puutarha-Sanomien numerosta 5/2014. https://www.lehtiluukku.fi/lehdet/puutarha-sanomat/07-2025/429072.html

Lue ”Fresh panostaa hevin tukkukauppaan” -artikkeli Puutarha-Sanomien numerosta 7/2015. https://www.lehtiluukku.fi/lehdet/puutarha-sanomat/5-2014/49974.html