Rahkosen omena on vahva brändi monissa kaupoissa. Nuori yrittäjä Toni Rahkonen on kasvattanut omenamäärän nelinkertaiseksi vajaassa kymmenessä vuodessa. Omenan tasapainoinen kasvu ja sadon hellä käsittely ovat hyvän sadon ja laadun perusta. Katso video omenan poiminnasta ja lajittelusta.

Rahkosen omenatarha on Paraisilla Heisalan saaressa. Tarhassa on noin 40 000 omenapuuta. Vuonna 2010 istutettiin ensimmäiset kapeariviset ja vaijerituetut puut: riviväli on 3,4 metriä ja puiden välit rivissä ovat 0,75–1,0 metriä, taimimäärä on 3000 tainta hehtaarilla.
– Meillä on käytössä sama viljelytekniikka kuin Ahvenanmaalla. Tekniikka on sama kuin muuallakin Euroopassa. Taimet olen ostanut Belgiasta, kertoo Toni.
Rahkosen hedelmätarhasta on artikkeli Puutarha-Sanomien numerossa 9/2019. Voit lukea sen tästä linkistä digitaalisena näköispainoksena, lehden hinta on 5 euroa, kestotilaajille kaikki näköislehdet ovat ilmaisia.