Tuko Logistics Oy:stä tuli Osuuskunta

Tuko Logistics Oy muuttui 1.1.2011 alkaen Tuko Logistics Osuuskunnaksi. Muutos toteutetaan yritysmuodon muutoksena, jossa mm. yhtiön Y-tunnus säilyy samana. Muutoksessa yhtiön oikeudet ja velvoitteet sopimusosapuolena säilyvät muuttumattomina eikä sillä ole vaikutuksia henkilöstön asemaan.

Nykyisten omistajien omistussuhteet säilyvät osuuskunnassa ennallaan. Yhtiön nimi on 1.1.2011 alkaen Tuko Logistics Osuuskunta, joka voidaan myös lyhentää muotoon Tuko Logistics Osk. Osuuskunta yhtiömuotona sopii erinomaisesti Tukon kaltaiselle hankinta- ja logistiikkapalveluyhtiölle, joka toimii tärkeänä osana asiakasomistajiensa arvoketjuja.

Tuko Logistics Osuuskunnan tehtävänä on palvella asiakasyrityksiään tehokkaalla logistiikalla ja edullisella ja kattavalla tavaratarjonnalla. Tuko Logisticsin liikevaihto vuonna 2009 oli 790 milj. € ja henkilöstön määrä noin 900. Sen omistajia ovat Wihuri Oy, Suomen Lähikauppa Oy, Stockmann Oyj Abp ja Heinon Tukku Oy.