Ruokaperunan hinta on kaksinkertainen viime syksyyn verrattuna

Jouko Tikkanen Uutiset Leave a Comment

Tiken hintaseurannan mukaan ruokaperunan hinta oli syyskuussa 24 euroa 100 kilolta eli 24 senttiä kilolta. Viljelijälle perunasta maksettu hinta on 100 nettokiloa kohden pakkaamolle toimitettuna. Hinta sisältää kaikki perunoista maksetut lisät, kuten laatulisät. Hinnoista on vähennetty kaikki mahdolliset vähennykset, kuten laatuvähennykset. Hinnat ovat arvonlisäverottomia.

Ruokaperunan hinta on nopeasti noussut satotappioiden myötä. Kesäkuussa hinta oli 10 senttiä, heinäkuussa 12 senttiä, elokuussa 20 senttiä ja syyskuussa 24 senttiä kilolta. Vuotta aiemmin kehitys oli päinvastainen: 2011 kesäkuussa hinta oli 24 senttiä, heinäkuussa 20 senttiä, elokuussa 18 senttiä ja syyskuussa 12. Talvikauden 2011–2012 hinta oli 11 senttiä helmikuulle, jonka jälkeen se putosi 10 senttiin.

Varastokaudella 2010–2011 perunaa vietiin noin 50 miljoonaa kiloa Venäjälle, mikä nosti silloin perunan hintaa. Kesällä 2010 hinta oli heinäkuussa 9 senttiä, elokuussa 11, syyskuussa 12, lokakuussa 15, marraskuussa 18 ja joulukuussa 2010 19 senttiä. Hinta nousi kysynnän kasvaessa kevättalvella 2011 24 senttiin eli samoihin lukemiin kuin vuoden 2012 syyskuussa.

Vuodesta 2009 Tiken hintaseuranta on perustunut maamme suurimpien pakkaamoiden ostohintoihin. Näitä seurannassa mukana olevia pakkaamoja on 10–20 kappaletta.

TILAA PUUTARHA-SANOMAT SUORAAN KOTIISI!