Ministeriruletti pyörähti ensin kaksi kierrosta – golfpallo aiheutti kolmannen

Jouko Tikkanen Uutiset Leave a Comment

Maanviljelijä ja valtiotieteen maisteri JARI KOSKINEN (kok.) on valittuhallituksen uudeksi maa- ja metsätalousministeriksi neljä kuukauttaministerin salkkua hoitaneen RAIMO TAMMILEHDON (sit.) tilalle. Myös ympäristöministeri vaihtuu vihreidein jätettyä hallituksen.

41-vuotias Jari Koskinen on kotoisin Hauholta, jossa hän viljelee ylisadan hehtaarin viljanviljelytilaansa. Koskinen istuu eduskunnassa toistakauttaan. Hän on jäsenenä maa- ja metsätalousvaliokunnassa sekä suuressavaliokunnassa ja varajäsenenä valtiovarainvaliokunnassa.

Vihreiden SATU HASSIN tilalle ympäristöministeriksi nousee JOUNI BACKMAN(sd.) 43-vuotias Backman on kotoisin Savonlinnasta, ja hän on toiminuthallintoministerinä PAAVO LIPPOSEN (sd.) ensimmäisessä hallituksessa.

Pääministeri Paavo Lipponen valittaa sitä, että sitoutumaton ministeri Raimo Tammilehto joutuu poliittisen tasapainon vuoksi lähtemään lyhyen ministeriydyn jälkeen.

Kulttuuriministeri Suvi Lindén päätti tukea Oulun Golf Oy:n Sankivaaran kentän laajennusta 170 000 eurolla. Hän on perheineen yhtiön omistajia. Julkisuuden paine kävi ministerille liian kovaksi, ja hän päätti erota ministeriydestä. Lindén otti suomalaishiihtajien doping-kärystä kaikki julkisuuspisteet irti, mutta sortui myös itse heikkoon moraaliin.

Ministeri Jari Koskisen CV

Ammatti/Arvo: maanviljelijä, valtiotieteen maisteri
Tutkinto: Valtiotieteen maisteri 1988.
Päätoimet: Hämeenlinnan Seudun Osuuspankin pankinjohtaja 1986-1988, arvopaperipäällikkö 1988-1989, HPK-Edustusjääkiekko ry:n toimitusjohtaja 1989-1996, maanviljelijä v:sta 1986.
Syntymäpaikka ja -aika: Hauho 11.06.1960
Vaalipiiri: Hämeen vaalipiiri
Kotikunta: Hauho
Siviilisääty: naimisissa

Edustajana:
01.03.1996 – 24.03.1999
25.03.1999 –
Eduskunnan toimielimet:
Maa- ja metsätalousvaliokunta (j) 05.03.1996 –
Talousvaliokunta (vj) 05.03.1996 – 24.03.1999
Suuri valiokunta (vj) 29.03.1996 – 08.04.1997
Ympäristövaliokunta (vj) 25.10.1996 – 08.04.1997
Suuri valiokunta (j) 09.04.1997 – 04.09.1998
Liikennevaliokunta (vj) 09.09.1998 – 24.03.1999
Suuri valiokunta (j) 26.01.1999 –
Valtiovarainvaliokunta (vj) 07.04.1999 – 29.02.2000Valtiovarainvaliokunta (vj) 01.03.2000 –

Valtiolliset luottamustehtävät:
Ympäristö- ja luonnonvaraneuvoston puheenjohtaja 1996-1999, Valtion liikuntaneuvoston puheenjohtajana v:sta 1999.
Kunnalliset luottamustehtävät:
Hauhon kunnanvaltuuston jäsen v:sta 1981, puheenjohtaja v:sta 1993.
Muut luottamustehtävät:
Hämeen maakuntaliiton hallituksen puheenjohtaja v:sta 1997. Hämeen maakuntaliiton valtuuston puheenjohtaja v:sta 2001

TILAA PUUTARHA-SANOMAT SUORAAN KOTIISI!